Na początku nie musisz znać i umieć niewiadomo ile, wystarczy kilka ćwiczeń by ułatwić sobie dalszą drogę rozwoju. Na początek polecam pierwsze kilka ćwiczeń z książki pt. “Stick Control” George’a Lawrence Stone. Być może słyszałeś o takim urządzeniu jak metronom. Urządzenie to pomoże Ci utrzymywać dobry timing Twojej gry (czyli tzw. punktualność Twoich uderzeń). Również do kupienia w każdym sklepie perkusyjnym.
Nic nie przynosi tak dobrych rezultatów jak systematyczność, oraz pełne skupienie na zadaniu. Podnoś sobie z czasem poziom trudności zwiększając i zmiejszając tempo ćwiczeń na padzie. Zasada regularności obowiązuje w każdym rozwoju pasji czy umiejętności, więc nie tylko na bębnach.
Prawidłowa technika gry zarówno rękami jak i nogami, oraz postawa za bębnami są niezwykle ważne,
żeby prawidłowo zacząć grać na perkusji. Należy dbać o to żeby już na początku uderzać w bębny dobrze i chronić się przed nabyciem złych nawyków.
Na YouTube znajdziesz mnóstwo materiałów na ten temat, m.in w moim filmie: Od czego zacząć grę na perkusji.
Nie masz co prawda jeszcze sprzętu, ale może znasz kogoś kto bębny już ma? Jeśli tak, to poproś czy może mógłby Ci pokazać jakiś pierwszy rytm. Narazie podejdź do tego na luzie, bez jakiejkolwiek spiny. Jeśli nie masz nikogo kto posiadałby perkusję, to zapisz się na lekcję perkusji do dobrego nauczyciela, lub szkoły muzycznej. Oczywiście, jedno nie wyklucza drugiego - możesz pójść do kolegi pograć i nauczyć się jakiegoś rytmu lub od razu pójść do prywatnego nauczyciela i uczyć się już kompleksowo od podstaw. Jeśli nie masz dostępu do nauczyciela z jakiś powodów, to możesz zapisać się na mój KOMPLEKSOWY KURS NAUKI GRY NA PERKUSJI.
Trzeba będzie również pomyśleć o swojej pierwszej perkusji. Mogę Ci w tym POMÓC.
Rejestrowanie swojego progresu będzie Cię budowało w przekonaniu że potrafisz. W dodatku, z czasem czerwony guzik z napisem RECORD nie będzie dla Ciebie niczym nowym, co przełoży się pozytywnie w przyszłości. Słuchaj i analizuj swoją grę. Myśl o tym co byś zmienił w swojej grze i co należy poprawić. Jeśli masz problem z grą lub techniką gry - patrz punkt 9.
Twoje ogólne zaangażowanie i zainteresowanie perkusyjnym światem, będzie miało wpływ na rozwój Twojego perkusyjnego świata, który właśnie zacząłeś budować. Na YouTube masz mnóstwo ciekawych materiałów związanych ze światem perkusji. Oglądaj swoich ulubionych bębniarzy i staraj się czerpać od nich inspirację. Czytaj fora perkusyjne i zapisz się do perkusyjnych grup na facebooku. Doceniaj innych i szukaj podpowiedzi u innych muzyków, jeśli masz z czymś problem.
Patrz punkt 4. Podtrzymujemy regularność i dużą częstotliwość naszych ćwiczeń. Może zadajesz sobie pytanie, jak długo i ile razy w tygodniu powinieneś ćwiczyć?
Nie ma na to pytanie jednoznacznej odpowiedzi, natomiast dobrze by było jeśli ćwiczysz kilka razy w tygodniu (np. co drugi dzień) od około 30-60 minut dziennie. Na początku powinno w zupełności wystarczyć.
Ćwiczenia czy to na ręce, czy na nogi, czy rytmy co do zasady są bardzo dobre i potrzebne. Jednak nie jest to jedyna forma nauki i muzykowania w której należałoby się rozwijać. Na pewno masz jakiś swój ulubiony kawałek który chciałbyś w niedalekiej przyszłości zagrać. To właśnie ten moment kiedy można zacząć go ćwiczyć! Najlepiej żebyś wybrał sobie prosty utwór, gdzie granie bazowego rytmu nie będzie sprawiało Ci trudności. Chodzi o to byś nauczył się go grać od początku do końca, dostrzegał aranżację i ilość powtórzeń zwrotek i refrenów w utworze itd. Ćwicząc grę z muzyką uczymy się również grać długo i bez przerwy.
Podsumujmy do tej pory: Masz już pada, pałki i metronom. Sumiennie ćwiczysz ćwiczenia na padzie, siedziałeś już za bębnami i zagrałeś już swój jakiś pierwszy rytm lub zapisałeś się na lekcje i ćwiczysz z nauczycielem. Być może zapisałeś się też na KURS GRY ONLINE. To teraz trzeba kupić perkusję, która będzie solidna a zarazem nie za droga. Będziesz musiał przygotować sobie około 2 000 złotych. Kliknij w PORADNIK by dowiedzieć się jak dobrze kupić perkusję. Mogę również Ci pomóc ją kupić, kliknij TUTAJ.
Poniżej 10 żelaznych zasad i odpowiedzi które pomogą Ci zacząć grć na perkusji. Nie musisz się zastanawiać od czego zacząć grę i przy okazji wydawać fortuny gotówki, poszukując godzinami sprzętu. Przeczytaj poniższy artykuł.
Dziwne co? Śpieszę z wyjaśnieniem o co chodzi. Najpierw po prostu kup pałki i pada, na początek w zupełności Ci to wystarczy. Pada i pałki kupisz w każdym sklepie perkusyjnym np. w Drumcenter. Pamiętaj też o tym że będzie Ci potrzebny statyw pod pada (może byc to statyw pod werbel). Myślę że dopóki nie wiesz czy chcesz się związać z bębnami na dłużej, to rozwiązanie w postaci pada i pałek w zupełności wystarczy, w ten sposób unikamy dość sporych kosztów. Jeśli jednak już masz pewność że to jest to z czym zostaniesz na dłużej, to warto zainwestować trochę w sprzęt. Dokładny poradnik jaki zestaw kupić na początku swojej przygody znajdziesz TUTAJ.